Midyat Gümüş Ülkedeki madenlerden biri olan Silver, altın, çinko ve bakır gibi ticaret amaçlı kullanılan bir elementtir. Bugün çoğunlukla elektrik ve sanayi alanında kullanılmaktadır. Mücevherat yapmak için diğer ev aksesuarları ve mücevherler de kullanılmaktadır. Gümüşün nitelikleri ve ülkemizde yapmış olduğumuz yerler, yazdıklarımızda sizin için ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Soy metal elementi grubundaki gümüş, serbest formda bulunması zor olan elemental bir element taşır. Birçok alanda çok değerli bir element olarak tercih edilen gümüş, havadan etkilenmeyen ve dünyanın yüzeyi üzerinde tek başlarına bulunabilen bir elementtir. Tek başına bulunabileceği gibi bakır ve altın gibi elementlerde de bulunur. Renkli, beyaz ve parlak bir unsur. Periyodik tabloda Ag sembolü ile ifade edilmektedir.

Takılı ise tüllerle ayrılabilen bir yapıya sahip olan gümüş, elektrik alanında genellikle tercih edilir, çünkü elektrik ve ısı ideal seviyede iletilir. Elektrik ve sanayi alanında sıklıkla kullanılan gümüş hediyelik eşyalar ve süslemelerde de kullanılır. Türkiye’nin batı bölgelerinde yaygın olarak üretilen gümüş çok zor olmamakla birlikte zor bir yapıya sahiptir. Kullanıldığı alanlarda tercih edildiğinde, gümüş madeni kullanılarak ortaya çıkarılan pek çok madde dikkat çekmektedir.

Gümüş Nedir?

Gümüş Anahtarlık Altından sonra değer bakımında ikinci olan Silver, fiziksel özellikleri açısından son derece yararlı ve değerli bir elementtir. Sertlik açısından altın ve bakır arasında bir yapıya sahip olan gümüş, doğadan ekstrakte edilen metaller arasında en beyaz renkte kalmaya devam eden elementtir. Gümüş seviyesine parlarken yansıtma özelliği çok güçlü hale gelir ve bu nedenle gümüş öğe optik ayna üretimi için kullanılır.

Gümüşümanın özellikleri nelerdir?

Gümüş doğada, ücretsiz ve yalnız, hem de diğer pek çok katkı maddesi ile birlikte bulunabilir. Erime noktası 961.9 ° C, kaynama noktası 1950 ° C. En bilinen gümüş bileşiklerinden biri olan gümüş oksit, aşırı sıcaklığa maruz bırakıldığında tamamen gümüşe dönüştürülebilen bir bileşiktir. Gümüş sülfür, kararlı bir gümüş bileşen olup, gümüş tuzu yoluyla hidrojen sülfit geçirilerek elde edilir. Gümüş nitrat, gümüş tuzları arasında en önemli bileşenlerden biridir (bakınız: Kükürt Nedir?). Gümüş nitrat bileşiminin önemli olmasının en önemli nedenlerinden biri, tıbbi alanda kullanılmış olmasıdır. Cilde uygulandığında cilt yüzeyinin rengini koyulaştırma kabiliyeti nedeniyle cehennem taşı olarak da kabul edilir. Gümüş nitrat bileşeni, siğil tedavisinde siğilleri kalıcı olarak yok etmek için kullanılır.

Otantik Gümüş Takı Gümüş madenini yerinden kaldırmak ve kullanım alanı olarak uygun tekniklerle elde etmek için bazı özel yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan çinko yöntemi, gümüş ve manganezin eritilmiş kurşun ve gümüş karışımına damıtılmasıyla elde edilir. Pattinson yönteminde, kurşun içeriğinde bulunan gümüş elde etmek için bir yöntem. Bu yöntemle, belli sıcaklıkta tutulan erimiş kurşun gümüşünden kurşun taneleri alındığında, gümüş element elde edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here